Ketojenik Diyet

Keto temelleri

Ketojenik diyet, Atkins ve düşük karbonhidrat diyetleriyle birçok benzerliği paylaşan çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir .

Karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve onu yağla değiştirmeyi içerir. Karbonhidratlardaki bu azalma, vücudunuzu ketoz adı verilen metabolik bir duruma sokar .

Bu olduğunda, vücudunuz enerji için yağ yakma konusunda inanılmaz derecede verimli hale gelir . Aynı zamanda karaciğerdeki yağı , beyne enerji sağlayabilen ketonlara dönüştürür 

Ketojenik diyetler kan şekeri ve insülin seviyelerinde önemli düşüşlere neden olabilir. Bunun, artan ketonlarla birlikte bazı sağlık yararları vardır.

Ketozis Nedir?

Ketoz , vücudunuzun karbonhidrat yerine yakıt için yağ kullandığı metabolik bir durumdur. Karbonhidrat tüketiminizi önemli ölçüde azalttığınızda, vücudunuzun hücreler için ana enerji kaynağı olan glikoz (şeker) arzını sınırladığınızda ortaya çıkar. Ketojenik bir diyet uygulamak, ketoza girmenin en etkili yoludur. Genel olarak bu, karbonhidrat tüketimini günde yaklaşık 20 ila 50 gram ile sınırlandırmayı ve et, balık, yumurta, fındık ve sağlıklı yağlar gibi yağları doldurmayı içerir (6Güvenilir Kaynak). Protein tüketiminizi ılımlı hale getirmek de önemlidir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ketojenik diyetin birkaç versiyonu vardır:

  • Standart ketojenik diyet (SKD): Bu çok düşük karbonhidrat, orta protein ve yüksek yağ içeren bir diyettir. Tipik olarak %70 yağ, %20 protein ve sadece %10 karbonhidrat içerir.
  • Döngüsel ketojenik diyet (CKD): Bu diyet, 5 ketojenik gün ve ardından 2 yüksek karbonhidrat günü gibi daha yüksek karbonhidrat besleme dönemlerini içerir.
  • Hedefli ketojenik diyet (TKD): Bu diyet, egzersiz programlarına karbonhidrat eklemenizi sağlar.
  • Yüksek proteinli ketojenik diyet: Bu, standart bir ketojenik diyete benzer, ancak daha fazla protein içerir . Oran genellikle %60 yağ, %35 protein ve %5 karbonhidrattır.

Bununla birlikte, yalnızca standart ve yüksek proteinli ketojenik diyetler kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Döngüsel veya hedefli ketojenik diyetler daha gelişmiş yöntemlerdir ve öncelikle vücut geliştiriciler veya sporcular tarafından kullanılır.

Bu makaledeki bilgiler çoğunlukla standart ketojenik diyet (SKD) için geçerlidir, ancak aynı ilkelerin çoğu diğer versiyonlar için de geçerlidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top